İdrar kaçırmaya 10 dakikada son

Rahim ve idrar torbası sarkmaları nedeniyle her 10 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde ameliyat olmaktadır. Ameliyat olan kadınların ise üçte biri tekrarlayan ameliyatlar geçirmektedir. Özellikle menapoza girdikten sonra kadınlık hormonu olan östrojen olmadığından pelvik taban kaslarınız güçsüzse idrar torbanız veya rahminiz sarkabilir. Ve idrar torbasının açısı bozulursa idrar kaçırmak kaçınılmazdır. Pelvik taban kaslarımızı güçlendirmeliyiz. Özellikle hem yapılması çok basit olan hem de 2015 yılında yapılan derlemelerde 6 ay yapıldığında etkinliği kanıtlanmış Kegel egzersizi ile kaslarımızı güçlendirerek sarkmalara ve buna bağlı gelişen idrar ve gayta kaçırmalarına engel olabiliriz.

Menapoz sonrası artan idrar kaçırma sorunu yine klasik ameliyatların aksine 15 dakikada genel anestezi almadan yapılan kapalı ameliyatlarla düzeltilebilir. İdrar kaçırma ameliyatlarında önemli olan hangi hastaya hangi ameliyatı yapacağını bilmektir. Hatta bazı idrar kaçırma vakalarında yapılan ameliyatlar idrar kaçırmayı kötüleştirdiği gibi doğru hasta seçimi olmazsa idrar torbası ve böbrekler bile zarar görebilir. Doğru hasta seçimi ile yapılan TOT, TVT, mini sling gibi kapalı ameliyatlar son yıllarda başarı ile yapılmaktadır ve hastaların şikayetleri belirgin olarak azalmaktadır.

Kayseri’de idrar kaçırma şikayeti ile gelen hastalarda çoğunlukla doğru neden ortaya konulup başarılı bir ameliyat yapıldığında başarı şansı çok yüksek, ilaç tedavi seçeneklerimiz ve yan etkiler hergün artmaktadır. Menapoz sonrası her 4 kadından biri 70 yaş sonrası he riki kadından biri idrar kaçırmaktadır. Hastaların çoğu bunu normal olarak kabullenmiş ve doktora gitmekten çekinmişlerdir. Halbuki doğru teşhis ve doğru işlemle idrar kaçırmak hayatın bir parçası olmaktan çıkmaktadır. Kapalı ameliyatlarla 15 dakikada anestesisiz, kanamasız, dikişsiz yapılan ameliyatlarla yüzde 90’a yakın başarı elde edilmektedir.